Monday, May 20, 2013

Resist the drive thru! Homemade breakfast burritos

We all do it. Time runs short, we get up late, the kids are nuts/won't get dressed/are sleepy and we run out of time for a good home-cooked breakfast. You might scarf down a bowl of cereal. You might grab an apple or banana to eat on the go. Will you make it to lunch on that? What the heck? Just run through the drive thru at your local fast food joint or coffee hut. A good breakfast burrito costs $3-4 plus you're likely to get a beverage too. Those quick meals can add up fast. Here's a great alternative that will take less than an hour of time and save you some money too!

Here's what I use (you can change it up depending on what your preferences are):
1 dozen eggs
2/3 pound sausage
1 large green pepper
1 cup shredded cheese (I use fiesta blend)
8-10 large tortillas (more if you use medium size)

This is pretty easy, so I'm going to go fast. Ready? Brown sausage. Dice and cook pepper. Scramble all eggs. Mix in one big bowl. Boom. Done.

Put the egg/sausage mix in the middle of a tortilla, add cheese. Fold ends over center and roll up. Note: you might like salsa or hot sauce or sour cream on your breakfast burritos. Those ingredients don't freeze well. I recommend bringing them separately in a little reusable container.

I like to wrap each of my burritos in cling wrap. It helps protect them from freezer burn. You can also use aluminum foil (but don't use a microwave to reheat with foil!). I wrap each burrito and then place all the wrapped ones in a larger freezer zipper bag. Place in freezer. Tell your family these exist. No sense making them if your family doesn't know to grab them.

When it's a rushed morning, take one out of the freezer and pop in the microwave or toaster oven to warm. Easy peasy.

I took a little time to work out the cost of these things. Mostly because I'm a huge nerd and love figuring this out. Plus it helps me put a little pressure on the husband when he zips out of here and buys his breakfast. I use the big tortillas and fill them pretty full, so it makes 8 big burritos. I use farm fresh eggs and maple sausage which are a little more expensive, so your totals might be slightly less.

Tortillas               $1.16
Maple Sausage   $1.99
Eggs                   $3.00
Cheese               $1.01
Green Pepper     $0.50
TOTAL             $7.66 or $0.96 each


  1. Oh you math nerds!! (Er... "us" math nerds? :) )

    Well, if you like calculating the price per unit of recipes, you'd probably also enjoy this blog:

    Do you know I've never actually tried a breakfast burrito? It never sounded appetizing to me. But maybe now I'll have to give it a try...

    thanks, Les!

    1. We like the breakfast burritos because they're loaded with protein and both my husband and myself feel better with a protein packed breakfast. We make them camping too as they're easily contained. Happy eats!

  2. This comment has been removed by the author.